GENEZA ALPHA
Pewien proboszcz kościoła anglikańskiego zapragnął ożywić życie w swojej parafii. Zaproponował wiernym cykl nietypowych spotkań. Parafianie przystali na jego propozycję, a efekty tej decyzji były zaskakujące. Oto świeccy nie tylko zaczęli interesować się sprawami swojego kościoła i angażować się w nie, ale doświadczyli głębokiej przemiany wewnętrznej, nawiązali przyjaźnie i spotkali Jezusa. Takie były początki kursu Alpha, który w niedługim czasie zaczął rozprzestrzeniać się w Europie, Ameryce Północnej, Azji, Afryce, a potem na całym świecie.

My przygodę z kursem rozpoczęliśmy w 2002 roku. Wtedy to jesienią do parafii oo. Redemptorystów w Toruniu przybyli Peter Kraushar i Andrew Brooks, którzy byli zaangażowani w ten kurs i z takim zapałem opowiadali o nim i jego owocach, że nie sposób było pozostać na te słowa obojętnym. Naszą pierwszą Alphę poprowadziliśmy już 2003 roku i nie rozstajemy się z nią do dziś.

ALPHA TERAZ
Kurs Alpha składa się z cyklu dziesięciu spotkań, podczas których uczestnicy gromadzą się na wspólnej kolacji, wykładzie i dzieleniu w grupach. Fenomen kursu polega na tym, że każdy może przyjść i doświadczyć mocy i miłości Jezusa niezależnie od wieku, wyznania, a nawet tego, czy jest wierzący czy nie.

Od kilku lat pomagamy kolejnym ekipom w różnych parafiach diecezji toruńskiej, które rozpoczynają przygodę z Alpha.  Przygotowujemy ich, prowadzimy na początku kurs razem z nimi, by po kilku edycjach byli już w pełni samodzielni.
W parafii pw. św. Józefa w każdym roku formacyjnym prowadzimy dwa kursy Alpha dorosłych i jeden dla bierzmowanych. Spotykamy się w środy w Kaplicy Szkolnej, znajdującej się na terenie parafii, przy ul. św. Józefa. Jeśli szukasz, masz pytania, które nie dają Ci zasnąć, albo po prostu chcesz przeżyć Największą Przygodę Swojego Życia, PRZYJDŹ.

Termin najbliższego kursu dla dorosłych znajdziesz w aktualnościach.

CO PO ALPHA, CZYLI GRUPY PASTORALNE

Osobom, które przejdą kurs, proponujemy udział w Grupach Pastoralnych, które mają zbliżoną formę. Spotykamy się na kolacji, wykładzie, dyskusji, ale nie tylko. To czas dalszego rozwoju i często dojrzewania do decyzji, żeby znaleźć swoje miejsce w jednej ze wspólnot. Jedną z nich jest oczywiście Pieśń Nowa 🙂

Czytaj więcej

WRAŻENIA NASZE I NIE NASZE

Wiele osób, które było gośćmi w czasie kursu mówi o zmianie, jaka dokonała się w ich życiu, o nawróceniu. Czas kursu, to też niesamowite doświadczenie dla osób, które go prowadzą. Dzielimy się więc z Wami tymi historiami 🙂

 

Jezus obrócił się i widząc ją, rzekł <<Ufaj córko! Twoja wiara Cię ocaliła>>.
I od tej chwili kobieta była zdrowa. (Mt 9,22)
Wychowałam się w rodzinie katolickiej, przyjęłam chrzest, miałam I Komunię Świętą, a więc Kościół był w pewien sposób obecny w moim życiu. Nie byłam jednak świadoma tego, jak wiele może mi dać moja wiara. Niechętnie chodziłam do kościoła. Nie przystępowałam do sakramentu pokuty. Nie modliłam się. Pana Boga nie było w moim życiu…

Wszystko zmieniło się 8 miesięcy temu. Wówczas przeżywałam bardzo ciężki okres w moim życiu, trudna relacja z rodzicami, niezdrowa relacja z partnerem, którego zachowanie wobec mnie ściągało mnie tylko w dół. Plany, jakie miałam na najbliższe pół roku legły w gruzach. Pod znakiem zapytania stanęły studia, mieszkanie, praca… Strach. To jedyne uczucie, jakie mi wtedy towarzyszyło.

Na kursie Alfa, o którym dowiedziałam się od mojej serdecznej koleżanki, zaczęłam poznawać jak dobry i ciepły jest Pan Bóg. Każde spotkanie na Alfie zbliżało mnie do Niego, zaczęłam dostrzegać Jego obecność i działanie w moim życiu. Wielokrotnie zadawałam sobie pytanie, jak to jest możliwe, że wyciąga ręce właśnie do mnie, do osoby tak słabej wiary. Odpowiedź dostałam pewnego wieczoru na modlitwie. Zamknęłam oczy i modliłam się
o spokój, którego tak bardzo mi brakowało. Wtedy zobaczyłam jak Jezus siada obok mnie na łóżku i mówi „ Nie bój się, przecież jestem. Zaufaj mi.” Wtedy zrozumiałam jak wielkie jest Boże miłosierdzie, jak bardzo Panu Bogu na mnie zależy i jak wiele chce dla mnie zrobić. Wystarczyło, że otworzyłam Mu drzwi do serca.

To On Uzdrowił to, co najbardziej sprawiało mi ból. Wyprostował relację z rodzicami. Rozwiązał problem studiów, mieszkania i pracy… Podarował spokój, o który Go tak bardzo prosiłam. Zaopiekował się mną w najpiękniejszy sposób, biorąc na swoje barki cały ciężar moich problemów.

Teraz, po Jego wspaniałej wizycie w moim życiu, nie chcę nic więcej, jak pielęgnować naszą relację. Wiem, że jest cały czas ze mną, słucha mnie, odpowiada na moje prośby i pytania. Z Panem Bogiem czuję się bezpieczniej.

Mogę śmiało powiedzieć, że jestem szczęśliwą katoliczką! Chwała Panu!

Marta- gość kursu

Czytaj więcej


Przed kursem Alpha moja wiara ograniczała się do niedzielnego chodzenia do kościoła i odmawiania modlitw nauczonych w latach młodości. Była to wiara bez większego zaangażowania, bez większych emocji. Alpha zmieniła to, przede wszystkim przez nawiązanie prawdziwej relacji z Bogiem.

Dziś żyję wiarą na co dzień, Bóg jest na pierwszym miejscu, a Jego słowa i przykazania są dla mnie kompasem w codziennym życiu. Jeszcze podczas trwania kursu kupiłam Pismo Święte, do którego wcześniej praktycznie nie zaglądałam. W tamtym czasie odbyłam też pierwszą, tak szczerą i prawdziwą spowiedź w swoim życiu, podczas której nie mogłam powstrzymać łez. W tym roku akademickim zaczęłam uczęszczać na Msze Święte do wspólnoty akademickiej „Bacówka”. Kościół przestał być dla mnie tylko budynkiem, stał się ludźmi, wspólnotą, za którą chcę się modlić i której potrzebuję. Na kursie oraz we wspólnocie poznałam wielu niezwykłych ludzi, w tym także ojców Redemptorystów, którzy swoją postawą, wewnętrzną radością i serdecznym uśmiechem pokazali mi, że w dzisiejszym świecie można być prawdziwie szczęśliwym, a szczęście to daje jedynie Bóg.

Paula- gość kursu

Czytaj więcej


Na Kurs Alpha trafiłem dzięki mojej żonie, która mnie na niego namówiła. Byłem wtedy osobą wierzącą i praktykującą, jednak moja więź z Bogiem nie była tak głęboka, jakbym tego chciał.

W czasie weekendowej części kursu, po modlitwie wstawienniczej odczułem wewnętrzną zmianę. Duch Święty wypełnił mnie miłością i radością. Poczułem potrzebę przytulania ludzi i mówienia, że ich kocham. Zmieniła się także moja relacja z Bogiem. Zacząłem więcej się modlić, pogłębiać swoją wiarę i angażować się we wspólnotę ludzi wierzących. Zmieniły się moje priorytety i moje życie. Zachęcam wszystkich do wzięcia udziału w Kursie Alpha, który pomaga na nowo spotkać się z Bogiem.

Piotr- gość kursu

Czytaj więcej


Dla mnie pięknym doświadczeniem podczas kursu Alfa była świadomość, że to, co dzieje się w życiu i sercach poszczególnych osób, jest tak naprawdę dziełem Ducha Świętego, który działa jak chce i kiedy chce w życiu każdego człowieka. 

  Świadomość, że to nie nasze zdolności, umiejętności czy dar przekonywania miały wpływ na decyzje i zmiany w tych ludziach, ale działanie Boga.
Bogu dziękuję, że mogłam być świadkiem przemiany wielu osób, tego, że zapraszają Jezusa Chrystusa do swojego życia jako swego Pana i Zbawiciela, że otwierają się na działanie Ducha Świętego, że przyjmują prawdę o Bogu, który jest miłością i nigdy nie rezygnuje z człowieka.

Jola- gospodarz kursu

Czytaj więcej

PIEŚŃ NOWA

SNE

ALPHA

MISJE

Posted in SNE.